Tebūnie TAIP !
 


APIE MUS RAŠO IR RODO

2021-11-15

Pirtininkas Antanas Bagdonas: „Į pirtį reikia eiti ištisus metus“

Pirtyje mus veikia šiluma, kuri stiprina ir gydo organizmą. Gydymas šiluma vadinamas termoterapija. Pagrindinė pirties nauda – prakaitavimas: jis atvėsina kūną ir pašalina nereikalingus medžiagų apykaitos...   Daugiau


2020-11-15

Pirtininkę-profesionalę, Perkūnijos pirties savininkę AUDRĄ STAŠKEVIČIENĘ kalbina savaitraštis "Didmiestis"

Aš labai mėgstu eiti į pirtį, o jei ten darbuojasi profesionalus pirtininkas – tai vienas malonumas. Tas vantų šiurenimas ir nuostabūs augalų kvapai, druska nušveistos odos švelnumas, malonus karštis, masažas,...   Daugiau


2018-07-02

Šimtą dzūkiškų vantų surišęs alytiškis Renatas Žvaliauskas– pakeliui į šalies rekordą

Šimtas ir visos skirtingos – tiek iš įvairių augalų surištų vantų Alytaus rajone gyvenantis pirtininkas [https://m.alytusplius.lt/naujienos/simta-dzukisku-vantu-surises-alytiskis-pakeliui-i-salies-rekorda...   Daugiau


2017-10-15

"Apeiginė pirtis" žurnalas RAKTAS 2017-Nr.20 kalbina Giedrių Bučą

   Daugiau


2017-10-15

"Kaip įrengti sveiką pirtį" žurnalas MANO SODYBA 2017-Nr.10 kalbina Edmundą Pranculį

   Daugiau




  • RS PŪKAS Laida "Socialinis menas ir integracija". https://drive.google.com/file/d/0B13WPyybnXoaNHJjNldnQ0pwb0k/view
  • Vandens šventėje Šiauliuose 2017 liepos 15 d.. http://www.skrastas.lt/?data=2017-07-18&rub=1065924810&id=1500308822

  • LPBD pirčiulis Edmundas Pranculis "Žinių radijo" laidoje "Ekspertai pataria. Ką žinoti prieš einant į pirtį?" http://www.ziniuradijas.lt/laidos/ekspertai-pataria/ka-zinoti-pries-einant-i-pirti?video=1
  • LPBD pirčiulis Aridas Pabedinskas laidoje "Klauskite daktaro" 2017-01-09   http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/159731/klauskite_daktaro
  • Viktoras Diundik iš Latvijos  prašo pasidalinti straipsniu:
Viktoras Diundik iš Latvijos prašo pasidalinti straipsniu
Litva_banya (2).pdf (1.51MB)
Viktoras Diundik iš Latvijos prašo pasidalinti straipsniu
Litva_banya (2).pdf (1.51MB)

Kalbame apie senąją tradicinę lietuvišką pirtį, kurios entuziastai, puoselėjantys senąsias tradicijas, vienareikšmiškai teigia, jog tik tokioje pirtyje išties veikia geroji pirties magija: kūno ir sielos išsivalymas, atsinaujinimas. 

Lie­tu­viš­kos pir­ties bi­čiu­lių drau­gi­jos (LPBD) pir­mi­nin­kas Egi­di­jus Žu­kaus­kas, ais­trin­gas pir­ties ga­ro ir van­tų ger­bė­jas, su bend­ra­min­čiais šią drau­gi­ją įkū­rė 2009 me­tais. Jo žmo­nai Ra­mu­nei ne­li­ko ki­to pa­si­rin­ki­mo, ir­gi te­ko tap­ti lie­tu­viš­kos pir­ties mė­gė­ja.

Pirties teikiami malonumai ne vienam grąžina sveikatą, tačiau tik tuomet, kai jais naudojamasi tinkamai. Prie įvažiavimo į Trakų rajone Žydkaimyje gyvenančio Romualdo Račo kiemą pasitinka Lietuviškos pirties bičiulių draugijos ženklas. Tai reiškia, kad šeimininkas svetingai sutinka visus, kas supranta pirties teikiamą naudą.

 Tačiau pirties įpročiai pamažu keičiasi. Vis dažniau prisimenamos senosios lietuviškos pirties tradicijos, kai pirtis buvo skirta nuprausti kūną ir apvalyti sielą. Dailiosios lyties atstovės pamažu vėl atranda senai pamirštas pirties dovanas. Su subtiliais moterų pirties ritualais „Žaliosios Lietuvos“ skaitytojus supažindina profesionali Lietuviškos pirties bičiulių draugijos pirtininkė bei „Perkūnijos pirties“ savininkė  Audra Staskevičienė

Lietuviams nuo seno pirtis buvo ne tik prausimosi vieta, bet ir sakralus pastatas, kuriame žmogus tapdavo ne tik švaresnis, bet ir sveikesnis, geresnis. Nenuostabu, kad pirtis visada buvo laikoma šventa, o joje vykdavo įvairios apeigos. visų pirma tai pasakytina apie moterų bendruomenės ir šeimos papročius.

Vos 30 tūkst. gy­ven­to­jų tu­rin­čia­me Pa­ne­vė­žio ra­jo­ne bai­gia­ma sta­ty­ti jau de­šim­ta sa­vi­val­dy­bės lė­šo­mis iš­lai­ko­ma pir­tis, o Vil­niaus, Kau­no ir Šiau­lių po­li­ti­kai ma­lo­nu­mo lais­va­lai­kį leis­ti vie­šo­jo­je pir­ty­je gy­ven­to­jams ne­pa­li­ko.

Pirtis nėra tik paprastas pasipėrimas vanta kaitrioje patalpoje. Tai ištisas ritualas, žinios, atspindinčios gilias tradicijas. Tokį požiūrį propaguoja Lietuviškos pirties bičiulių draugija, praeitą savaitgalį iš Vilniaus ir Kauno sulėkusi į dūminę pirtelę Zervynose.

Laidos reportažas su pirtininkais iš parodos Kaune.

Senovės lietuviai prieš visas svarbiausias šventes traukdavo į pirtį. Prisiminti šią tradiciją Rudens lygės dieną ragina žemaičiai, rugsėjo 22-ąją kviečiantys į šventę „Žemaitijos pirties diena 2013“. Šiam renginiui vartus plačiai atkels Telšių rajone, Kūlio Daubos kaime, esanti sodyba „Angelų malūnas“.

Svečiuose pirtininkai Vladas ir Ernesta.

  • Europos čempionas su vanta. Skaitykite daugiau:   http://skrastas.lt/?data=2012-10-30&rub=1065924821&id=1347902121&pried=2012-09-18

Kuršėniškis Vladas Jokubauskas laimėjo Ukrainos sostinėje Kijeve vykusį tarptautinį Europos taurės sportinio vanojimo čempionatą. Jis – vienas iš labiausiai patyrusių šalies pirtininkų, žinantis, kaip pirtyje žmogui suteikti žvalumo ir sveikatos.

Kartais pyktį, o kartais juoką savo kalbomis sukeliančiam skandalingajam Rusijos politikui Vladimirui Žirininovskiui teko paragauti lietuviškos beržinės košės.

Lietuviškos pirties tradicijas puoselėjantis ir šią pirtį visame pasaulyje populiarinantis kuršėniškis Vladas Jokubauskas (43 m.) su baltų pirties privalumais neseniai supažindino Rusijos pirtininkus.

Lietuvos pirtininkų komanda tapo savaitgalį Austrijoje vykusio 2013 m. pasaulio saunos čempionato nugalėtoja

Sekmadienį Lietuvos liaudies buities muziejus virto pirčių oaze – čia vyko tradicinis renginys „Pirties diena“. Pasimėgauti lietuviškos pirties ypatumais susirinko beveik 1 500 žmonių. 309 entuziastai siekė vanojimo rekordo.

Vanta, rankšluostis ir kepurė. Šie pirties atributai pravers sekmadienį vyksiantiems į pažintinį renginį Rumšiškėse „Pirties diena“, kuriame visi kviečiami tapti vanojimo rekordo dalyviais.

Į kalnus ir pirtį neina blogi žmonės. Pirtyje visi lygūs, čia nėra vietos pykčiui. Pirtis – tai vieta, kurioje išvaloma siela ir kūnas. Tuo įsitikinęs lančiūnavietis Audrius Arlauskas.

Ką jaučia žmogus, plakamas rykštėmis? Pirmą kartą išvydusieji tokį reginį nustėrsta: kaip gali neskaudėti? Kartą patyrusieji tokią "egzekuciją" dėkingi šypsosi ir sako, kad tai jiems buvo labai malonu.

Manantieji, kad trumpąjį savaitgalį organizuoti „nišinį“ renginį, kuriame net alaus nebus, yra beviltiška, klydo. Praėjusį sekmadienį Rumšiškėse pirmą kartą Lietuvoje buvo organizuota „Pirties diena“ – renginys, skirtas sveikos gyvensenos ir lietuviškos pirties mėgėjams.

Tikriausiai drąsiai galima sakyti, kad kiekvienas suaugęs žmogus bent kartą yra pabūvojęs pirtyje. Vieni pirtį tiesiog dievina ir be šios pramogos savo gyvenimo nė neįsivaizduoja, kiti jos nemėgsta ir niekaip nesupranta prakaituojančių ant pačio aukščiausio gulto.

Lietuvoje daugėja žmonių, kurie bent kartą per savaitę lankosi pirtyje. Tai tampa malonia tradicija, žmonės renkasi pirtį kaip savotišką laisvalaikio praleidimo vietą, kurioje bendrauja su draugais ir kartu rūpinasi savo sveikata.

  • Svarbiausias žmogus lietuviškoje pirtyje pirtininkas. Skaitykite daugiau: 

http://sveikata.lrytas.lt/-13330328611332375177-svarbiausias-%C5%BEmogus-lietuvi%C5%A1koje-pirtyje-pirtininkas.htm

Pastaruoju metu suaktyvėjo domėjimasis tradicine lietuviška pirtimi. Lietuvoje daugėja žmonių, kurie bent kartą per savaitę lankosi pirtyje. Tai tampa malonia tradicija, žmonės renkasi pirtį kaip savotišką laisvalaikio praleidimo vietą, kurioje bendrauja su draugais ir tuo pačiu rūpinasi savo sveikata.



 
 
 
 
Parašykite
Paskambinkite
Apie