Kaip teisingai išrinkti pirties krosnelę.
Paruošė LPBD bičiulis Edmundas Pranculis
Mikroklimatas jūsų garinėje priklauso nuo daugelio faktorių, tačiau svarbiausias iš jų – tinkamai parinkta krosnelė.
Krosnelių yra visokių: elektrinių, dujinių, malkinių. Tačiau tik malkinė krosnelė gali garinėje sukurti nepakartojamą atmosferą ir kvapą. Ir jeigu jūsų garinės apimtis ir pirties konstrukcija leidžia – rinkites krosnelę kūrenama malkomis.
Keletas patarimų renkantis krosnelę:
1. Nerekomenduojama parinkti krosnelę, kurios galingumas ženkliai didesnis (du ir daugiau kartų) nei skaičiuotinas. Galinga krosnelė greitai sušildys orą garinėje, o akmenys liks tinkamai neįkaitę, ant kurių beviltiška pilti vandenį, norint išgauti kokybišką garą. Garo nebus, o jei ir bus, tai garas bus sunkus, „geležinis“. Pilant vandenį ant akmenų, jis nubėgs iki metalinio krosneles korpuso ir virs garu nuo metalo, o ne nuo akmenų. Garas bus kaip iš virdulio ir tikrai ne toks kokio jūs tikėjotės.
2. Tačiau ir taupyti galingumo sąskaita, norint sutaupyti pinigų, neverta. Tuomet, norint garinę sušildyti iki reikiamos temperatūros reikės labai ilgai šildyti, akmenys atšals per greitai, o ir krosnelė tarnaus gerokai trumpiau.
3. Geriausia parinkti krosnelę skaičiuojant keliais kubiniais metrais daugiau. Pvz: jei garinė yra 10 m3 apimties, parinkite krosnelę 20-25 % galingesnę (12-13m3).
4. Jei jūsų pirtis rąstinė – tai paskaičiuotą galingumą dauginkite iš 1,5.
5. „Teisinga“ krosnelė turi būti kompaktiška, patogi, atitikti priešgaisrinės saugos reikalavimus ir pakankamai galinga, kad jos šilumos užtektų sušildyti garinę, akmenis, o pabaigus pertis, liktų šilumos išdžiovinti garinę.
Taigi galingumas turi būti optimalus, nei per didelis, nei per mažas. Tuomet jums kils klausimas: koks turi būti optimalus galingumas? Beveik visi gamintojai savo instrukcijose nurodo nurodo ne tik krosnelės galingumą, bet ir rekomenduojamą garinės kubatūrą. Nesigilinkime į šiluminio galingumo paskaičiavimus, lengviau savistoviai paskaičiuoti reikalingą krosnelę už pagrindą pasirenkant garinės kubatūrą. Taip skaičiuoti suprantamiau ir lengviau.
Garinės krosnelės galingumo skaičiavimas
1. Išmatuojame ir užsirašome garinės matmenis metrais. Jei tai naujai statoma pirtis matmenis galima paimti iš projektinių brėžinių. Paskaičiuojame garinės apimtį kubiniais metrais. Dabar jau turite garinės kubatūrą, tačiau tai dar ne viskas. Prasideda niuansai, į kuriuos būtinai reikia atkreipti dėmesį.
2. Jei garinėje yra neizoliuoti paviršiai (plytų sienos, plytelių danga, langai ar pan.), tai paskaičiuojame šių paviršių plotą ir padauginame iš 1,2. Gautą skaičių pridedame prie paskaičiuotos kubatūros.
3. Jei durys į garinę stiklinės, pridedame dar 1,5 m3.
4. Jei sienų paviršius nedengtas dailylentėmis, o rąstų, tai tūrį dauginame iš 1,5.
Dabar jau turime reikalingą skaičių. Renkantis reikalingo galingumo krosnelę, šis skaičius turi būti viduryje krosnelės deklaruojamo galingumo ribų. Pavyzdžiui, jei jums gavosi 20m3, tai jums netiks krosnelė kurios parametrai 14-20m3. Reikalinga krosnelė, kurios techninėse charakteristikose nurodyta 15-25m3.
Ir neužmirškite apie akmenis. Jų reikia dėti ne mažiau, nei nurodyta krosnelės charakteristikoje. Akmenis renkamasi atsižvelgiant į jų sugebėjimą kaupti ir atiduoti šilumą, būti atspariems dideliems temperatūrų pokyčiams, kai juos apipilame vandeniu. Tokiems parametrams atitinka vienarūšiai, monolitinės struktūros, pasižymintys puikiomis šilumos akumuliacijos ir šilumos laidumo savybėmis, akmenys, kurie vienodai įkaista visa savo apimtimi. Tam tinka sunkūs, tvirti vulkaninės kilmės akmenys (vulkanitas, bazaltas, andezitas), bei kvarcitas ar žadeitas.
Reikia skirtingų dydžių akmenų. Didesni dedami apačioje, mažesni viršuje. Pačioje apačioje dedami akmenys 10-15 cm dydžio (1/3 viso akmenų kiekio). Virš jų dėkite akmenis 7-10 cm ir ant viršaus 6-5 cm dydžio. Taip reikia daryti, nes maksimaliai įkaista apatiniai didieji akmenys, kurie akumuliuoja daugiausiai šilumos.