Lietuviškos pirties bičiulių draugija
                                                           Pirtyje tiesa !

2020 kovo 7-8 dienomis pirčiulės moterų vanojimo čempionate Baltarusijoje

Kovo 7 dieną, Moters dienos išvakarėse Baltarusijoje, Minske vyko šventė, skirta moterims pirtininkėms. Renginio sumanytojai ir organizatoriai – Svetlana Skalozubova iš Krasnodaro (Rusija) ir Genadijus Morozas (Baltarusija) bei naujai įsikūręs SPA centras minske „Riviera“.  

Gražų penktadienio rytą su „Perkūnijos pirties mokyklos“ absolvente Aušra ir mūsų žaviaisiais vyrukais traukiniu atvykome į Minską. Labai nustebino Minsko grožis, švara, erdvės, plačios gatvės, naktinis miesto apšvietimas, mandagūs ir nuoširdūs žmonės. Moterys ten dar išlaikusios savo tikrąjį moteriškumą: elegantiškos, pasipuošusios, tokios tikros slaviškos moterys. Žmonės paprasti ir kuklūs, mielai paaiškina ir padeda, jei reikia, o gal čia mums pasisekė tokius sutikti. Labiausiai dėmesį patraukė pilnos galtvės prekeivių su gėlėmis (dar dvi dienos iki didžiosios moterų šventės). Mes jau buvom pamiršusios, kaip smagu šią dieną švęsti. Ten toks sujudimas. Vyrai perka gėles savo mylimosioms, jaučiasi pakili nuotaika visame mieste.  Net ir aš pati pradėjau jaustis labiau moteriška, gerbiama. Taksi vyrukai išlipę paduoda ranką, palinki gražios artėjančios šventės. Pasijaučiau kaip pasakoje ir su jauduliu laukiau tos mūsų šventės.

Penktadienio popietę buvome pakviesti į Genadijaus Morozo pirtelę, kuri yra apie 18 kilometrų nuo Minsko. Pirtelė jauki, miela, daug apgalvotų smulkmenų, kurios suteikia jaukumo. Krosnelė vadinasi „Paravoz“. Nuolatinio kūrenimo, bet apmūryta, todėl taip neprikaitina patalpos, o garo visą dieną užteko. Kaip Genadijus ir sakė, nors vietos pirtelėje nedaug, bet kažkaip visi sutilpsim. Ir sutilpo visas internacionalas. Vieni atvyksta, kiti išvyksta, bet pasisvečiavo beveik visi renginio dalyviai, teisėjai. Toks mielas apšilimas prieš rytojaus šventę. O Genadijus, kaip tikras pirties šeimininkas, dar ir pavanojo mus, po to mes jį šiek tiek.

Šeštadienį SPA centre „Riviera“ vyko moterų pirtininkių pasirodymai. Centras įkurtas neseniai, nustebino paties šeimininko nuoširdumas ir paprastumas. Jis pats dalyvavo vidą dieną renginyje, aprodė visą centrą. Sakė, kad idėja yra laineris, kuris plaukia per pasaulį ir apsistoja skirtingose vietose ir svečiuojasi skirtingų šalių pirtyse, kurių iš viso 17.  Labai graži ir gero mikroklimato baltarusiška pirtis – „Laznia“, taip pat rusiška, kurioje atliekami individualūs vanojimai, druskos kristalų pirtis, kurs visos sienos vien iš druskos kristalų. Nuostabios grožio turkiškos pirtys, daug poilsio erdvių. SPA centro darbuotojai nuolat vaikšto po centrą ir pasakoja lankytojams, kaip naudotis, pvz., karšto ir šalto vandens takeliais, pirtimis ir t.t. Jaučiamas dėmesys kiekvienam svečiui.

Apžiūrėjus viską, atėjo burtų traukimo eilė ir prasidėjo renginys. Man labai patiko idėja neskirstyti vietų dalyvėms, nes tai moterims kelia didelį stresą. Tai buvo šventė ir galimybė moterims parodyti tai, kaip jos supranta pirtį. Kiekvienai dalyvei buvo suteikta nominacija: švelniausia, rūpestingiausia, techniškiausia, muzkaliausia ir t.t. Paraiškų buvo 14, atvyko 10 dalyvių iš Baltarusijos, Rusijos, Lietuvos, Čekijos, Lenkijos. Tai pirmasis toks moterų pirtininkių renginys. Laiko pasirodymams buvo skirta bendrai 40 minučių. Manyčiau, net per daug. Sąlygos pirtyje nebuvo pačios geriausios - sausoka ir karšta, tipiška suomiška sauna su trimis laipteliais. Bet pasirinkta ši pirtis buvo todėl, kad su stikline siena, per kurią teisėjai galėjo stebėti pasirodymus.  Parodyti reikėjo tai, ką moterys realiai daro pirtyje. Tik Svetlana labiau norėjo, kad būtų gilu ir tikra, o Genadijus - kad būtų šou. Mes su Aušra nutarėme parodyti pirmo garo ritualą, nes visos kitos rodė vanojimą. Kaip supratau, grupės ritualo prasmės jie nesupranta, nes dirba labiau individualiai. Todėl ir pasirinkom jį. Prieš tai paaiškinau, kas tai yra ir kodėl mes Lietuvoje tai darome. Pasirodyme svečiais pabuvo centro lankytojai, pirtininkių modeliai, vienas teisėjas - Pavelas iš Čekijos, „Sauna herbal cup“ Čekijoje įkūrėjas. Po mūsų programos, kurioje visai nebuvo šou, žmonės išėjo laimingi ir įgavę kitokį pirties suvokimą, lyg persivertė kas jų viduje ir tai labai jautėsi. Taigi, mūsų tikslas buvo pasiektas. Aišku, teisėjai už stiklo nieko negirdėjo ir nesuprato, kas vyksta, bet mūsų prioritetas buvo žmonės garinėje. Esamomis sąlygomis pasistengėme kiek įmanoma geriau perteikti lietuviškos pirties pirmojo garo ritualą.
Kitų dalyvių pasirodymai buvo labai įvairūs ir kiekvienas savaip gražus, įdomus. Nuo šokių pirtyje ir rožių žiedlapių iki labai gilaus nuprausimo ritualo su žolynais. Atstovė iš Lenkijos Karolina parodė savo Aufguss programą, už kurią prieš keletą metų laimėjo pirmąją vietą pasaulio čempionate. Labai gražus ir gilus buvo atstovės iš Peterburgo vanojimas. Grožis ir gilumas, daug žolynų, originalus jų panaudojimas. O atstovė iš Maskvos nustebino savo charizma ir netradiciniu sprendimu: vidury pasirodymo pati atsigulė ant gulto, o vyras ją išvanojo. Štai kur tikrasis moteriškumas
😍
Buvo gera stebėti, kaip atsiskleidė kiekvienos moters savitumas ir kūryba, įvairūs moteriškumo atspalviai. Moteris gali būti visokia: nuo švelnios ir globojančios iki valiūkiškai gundančios. Ir visa tai telpa kiekvienoje moteryje.
Verta paminėti teisėjos iš Latvijos Olitos komentarą, kad Latvijoje yra išlikę apie 5 milijonai liaudies dainų, 155 iš jų yra apie pirtį ir visose jose minimos tik moterys. Latvijoje pirtis nuo seno buvo moteriška tradicija su savais ritualais. Tačiau vyrai pirtyje taip pat laukiami ir gerbiami.
Po visų pasirodymų mūsų paprašė parodyti 4 rankų vanojimą. Kadangi dalyvavome dviese, turėjome galimybę pasirodyti du kartus. Taigi trumpai apsitarę nutarėme atlikti keturių rankų vanojimą su muzika. Nebuvo kada repetuoti, Edvinas parsiuntė muziką ir įvyko improvizuotas vanojimas. Sakė, kad žmonės net šoko žiūrėdami
😀
Įspūdžių daug, idėjų daug. Manau, tai puiki pradžia, kuri atneš daug naujų renginių ir projektų. Po truputį pirtininkų ratas plečiasi ir atsiveria naujos galimybės. Galimybės ir Lietuvos pirtininkams parodyti save pasaulyje. Teisėjai buvo nustebinti dalyvių profesionalumu ir kūrybiškumu. Jau kilo minčių ir dėl būsimų renginių Lietuvoje.
Kaip vienas pirtininkas sakė, ateina giminių apsijungimo laikas, kai nebus nesantaikos, kai būsim visi pirties broliai ir sesės. To labai tikiuosi ir linkiu visiems gerų pirčių savo šeimose ir gražaus vakaro.

Audra Staskevičienė