Lietuviškos pirties bičiulių draugija
                                                           Pirtyje tiesa !

BIČIULIAI FESTIVALYJE „LATVIJAS PIRTS 2013″

Liepos 28/29 dienomis mūsų draugijos gausus būrys pirties bičiulių (apie 30) aktyviai sudalyvavo jau tradiciniu tapusiu, Latvijos pirties vasaros festivalyje 2013, kaimo turizmo sodyboje Bruveri prie Siguldos miesto.

Šiais metais į festivalį pasikvietėme pirtį jurtą. Antano Poškos kūrinys nustebino ne vieną įvairių pirčių regėjusį pirties mėgėją. „Nu litovci i opiat nas udevili“ – džiaugėsi viena lankytoja. Renginys vyko dvi dienas. Pirmą dieną (penktadienį)  susirinko pirtininkai, masažuotojai bei įvairiausių pirties paslaugų teikėjai, prekybininkai. Vyko seminarai, parodomieji vanojimai.  Mes apie pirtį jurtą įkūrėme lietuvių „salą“. Čia gražiai sutilpoLPSPAF palapinė, veido kaukių ir masažų palapinė, gintarinių prekių ir priemonių stendas, pirties rūbelių stalas ir muilo bei pirties kepurių kampelis.  Pradedameregistraciją į šeštadienio procedūras ir kūrenti  pirtį.  Sutariame pirtyje vesti  kolektyvinespirties programą po tris pirtininkus bei teikti muilo putų stalo procedūras, masažus per vieną registracijos stalą. Taip daug aiškiau. Pirtyje suguldome žmones ant minkštų plautų (patiesalai iš natūralios vilnos, kuri yra antibakterinė nes neprikimba purvas) vėduojame garą, pilstome kvapnią druską, švelniai pavanojame bei karts nuo karto (kartu su A.Marčenko iš Ukrainos) pamuzikuojame dambrelėmis. Gavosi švelnaus garo, atpalaiduojanti pirtis. Krosnelė nedidelė, todėl garui buvo ribos. Penktadienio vakare po darbų tvyko Pirčiuko ekipažas, tad pamaina  pačiu laiku. Vakare  bendras lietuvių stalas, Druskininkų klubo „Dzūkų dzyvai“ dainos pritariant akordeono garsams ir miegot, nes ryte bus vartotojų desantas. Žadami du lėktuvai iš Maskvos, traukinys iš Piterio, penki autobusai ir šimtas automobilių iš Latvijos miestelių  :).

Šeštadienį ryte sudalyvavome ekskursijoje po netoliese stovinčio senovinį Krimuldosdvarą. Įdomu tai, kad čia gaminamas įvairiausių uogų, gėlių vynas bei prekiaujama juo. Ekskursijos gale mus pavaišino rabarbarų, pienių žiedų, alyvų žiedų vynu.  O pirties jurtos darbas virė nuo dešimtos ryto iki pat septintos valandos vakaro. Muilo putų masažo lankytojos reikalavo Vlado čia ir dabar.  Jūratė pakeitė  negalėjusį atvykti Antaną ir tarškino klientus. Ramunė ir Edita ėmėsį veido procedūrų. Viktorija mokė pasigaminti muilą. Milda matavo klientėms pirties rūbelius. Romukas virė arbatas, ruošė karštą vandenį ir padėjo kur reikėjo. Norvilas pusiau angliškai ir rusiškai, uoliai registravo visus norinčius. Pirtyje Liudas, Viktoras, Audra, Arvydas, Erikas ir aš vedėme pirties programas. „Viens, du, trys, keturi, penki, šeši, septyni“,- skambėjo Viktoro komandos besivanojantiems. „Kak v armiji“,- šypsojosi vienas latvis. Svarbiausia, kad visi po mūsų liko laimingi ir dėkojo už įspūdžius.

O kitur irgi veiksmas sukosi. Šventėje darbavosi atsivežtinės pirtys. Populiari buvo kupolinė pirtis,bačkutės. Lankytojai galėjo gauti įvairiausių masažų, vanojimo ir panašių procedūrų bei be papildomo mokesčio pasiperti sodybos pirtyse. Rusijos TV laidos apie pirtį vedėjas nufilmavo, pakalbino pirtininkus, tad matyt ne už ilgo apie mus žinos milijonai.                         

 Vakare įvyko įdomus pirtininkų žaidimas (bičiuliams II vieta iš septynių komandų), vyko Sandros Stumbrės (festivalio šeimininkės) padėkos pirtininkams vakaras ir šokiai.

Kas nelabai. Matyt tokia šventė turėtų vykti vieną dieną, emociškai būtų geriau.Komerciškai irgi keistokai buvo, kai už viską reikią mokėti. Žmonės negali matyt sau tiek leisti išlaidauti, tad lankytojų buvo tikrai ne per daugiausia, gal du šimtai geriausiu atveju. Matyt reiktų gerai permąstyti jos rinkodarą, nes kitais metais gali būti dar mažiau klientų. Keistokai skambėjo ir per atidarymą rusiška daina (anot vedėjo – himnas), kad rusiška pirtis geriausia…

Kas naujo. Latgalės pirties ordino vadovas Janis atvežė net tris statines skysto molio, tad kas norėjo galėjo teptis iki sočiai.  Rusijos TV laidos reportažas. Naujos temos pirties meistrų seminaruose.

Sekmadienį aplankome garsiąją Turaidos senovinę pilį su mistišku liepų ratu, pasisukiojame po naujai kuriamą pirties muziejėlį ir namo.  Bet aš su šeimyna vykstame į Estiją, kur vyks dūminės pirties kultūros savaitė.  Ieškosime naujų pirties draugų pas estus…

Tiek apie Latviją. Iki.

Egidijus