Lietuviškos pirties bičiulių draugija
                                                           Pirtyje tiesa !

PIRTIES KIEMAS IR SAMOVARŲ ARBATOS AKCIJA KAZIUKO MUGĖJE 2013

Kaziuko mugės lankytojus šildė ir samovarų arbata, ir pirtys.

“Kaziuko mugės lankytojai tikrai nesušals, jei užsuks į pirtininkų kiemą”, – tikino Lietuviškos pirties bičiulių draugijos nariai. Šiemet šie entuziastai ne tik vaišino samovaruose virta arbata, bet ir pakvietė pasišildyti į dvi unikalias pirtis. Kovo 8 dieną, šeštadienį, pirtininkai įsikuės pernykštėje vietoje – Užupio skverelyje prie vasaros lauko kavinės “Žalia žąsis” ir Užupio meno inkubatoriaus pašonėje.

Pirtininkų kiemas šurmuliavo nuo 11 valandos. Pernai čia rusiškus virdulius užkūrę draugijos nariai priminė senąsias Kaziuko tradicijas. Juk samovarai buvo neatsiejamas didžiausios Vilniaus miesto mugės atributas. Kadaise mugėje jais prekiauta, pardavinėta ir samovaruose virta arbata. Kokių unikalių virdulių senais laikais būta, pernai buvo galima sužinoti užsukus į “Žalioje žąsyje” surengtą antikvarinių “savivirių” parodą. Eksponatai jai buvo atvežti iš privačios vilniečio Ramučio Petniūno kolekcijos. Šiemet Užupyje dūmelis raitėsi ne tik iš virdulių, bet ir iš pirčių kaminų. Greta lauko kavinės sumontuota pirtis-jurta, kitapus Malūnų gatvės – kilnojamoji garinė pirtis. Užsukti į jąs pirtininkai kvietė labiausiai sušalusius mugės lankytojus. Tiesa, maudymosi reikmenų neprireikė: į vidų bus galima užeiti nusivilkus tik viršutinius drabužius. “Svečius pamaloninome lengvu, kvapniu garu, – svarbiausia, kad sušiltų sužvarbusios rankos ir kojos”, – sako velta vilna dengtos pirties–jurtos šeimininkas Liudas Peseckas.

Kaziuko mugės lankytojų šildymo akciją Lietuviškos pirties bičiulių draugijos nariai rengia ne šiaip sau. Šia iniciatyva norima priminti sostinėje XVIII-XIX a. veikusį pirtininkų cechą. Tais laikais sostinės amatininkų bendrijoms buvo nesvetima ir labdaringa veikla.