Tebūnie TAIP !
 

SVARBIAUSIAS ŽMOGUS LIETUVIŠKOJE PIRTYJE YRA PIRTININKAS

Profesionalus pirtininkas Aridas Pabedinskas

pirtis@aridopirtis.lt            www.aridopirtis.lt               +370-698-33580

    Malonu pastebėti, kad paskutiniais metais suaktyvėjo domėjimasis tradicine lietuviška pirtimi. Lietuvoje daugėja žmonių, kurie bent kartą per savaitę lankosi pirtyje. Tai tampa malonia tradicija,  žmonės renkasi pirtį kaip savotišką laisvalaikio praleidimo vietą, kurioje bendrauja su draugais ir tuo pačiu rūpinasi savo sveikata. Džiugina ir tas faktas, kad atsisakoma alkoholinių gėrimų, stalų, kurie lūžta nuo gausių vaišių ir gėrimų.  Pirmumas atiduodamas specialioms žolelių arbatoms,  arba tiesiog paprastam vandeniui, kuris geriausiai gaivina pirtyje.  Galima drąsiai teigti, kad spartaus gyvenimo tempo išvarginti žmonės ieško greito ir efektyvaus būdo atsatyti savo organizmą, sumažinti streso poveikį .

    Kiekvienoje šalyje pirtis turi savo tradicijas, kurios su laiku  kinta ir prisitaiko prie laikmečio tradicijų ir poreikių. Vakarų Europos valstybėse mums įprastą pirtį būtų sunku surasti. Dominuoja SPA, kurie savo asortimente irgi turi pirtis, jas naudoja kaip priemonę žmogaus kūnui sušildyti prieš pagrindines procedūras, dėl kurių žmonės ir ateina į šiuos kompleksus. Tokių SPA kompleksų gausu ir pas mus, jie turi savo gerbėjų ratą, tačiau mes skiriamės nuo vakarų, nes turime ir tradicines pirtis, kurios labai skiriasi nuo pirčių, įrengtų vandens parkuose, prie masažo salonų ar sporto kopleksuose. 

    Koks pagrindinis skirtumas, suteikiantis  mūsų tradicinei pirčiai išskirtinumą, vertą pagarbos ir leidžiančią garsinti Lietuvą pasaulyje?

    Galima įvardinti bent keletą svarbių momentų.

   Pirmiausia, mano nuomone, lietuvišką pirtį išskiria  gausus įvairių augalų  naudojimas pirties procedūrose. Augalus, vaistažoles naudojame ruošiant arbatas, įvairias kaukes veido ir viso kūno odos priežiūrai. O ką veiktume pirtyje jeigu nebūtų vantų? Vantas ruošiame  iš gausybės augalų, beveik visų mūsų kraštuose augančių medžių. Tai unikali patirtis, kuri nuoširdžiai žavi mūsų svečius iš vakarų, besilankančius kaimo pirtyse.

Būtina paminėti ir lietuviškos  pirties įrengimo išskirtinumą. Originalios krosnys, patogūs ir praktiški gultai, atskiros patalpos įvairių procedūrų atlikimui. Visa tai leidžia atsiplaiduoti ir mėgautis pirties malonumais. Tačiau lieka nepaminėtas ir nepelnytai visų užmirštas svarbiausias žmogus pirtyje – pirtininkas. Be jo būtų sunku išskirti lietuvišką pirtį iš gausybės pasaulyje egzistuojančių  pirčių. Pirtininkas yra unikalus žmogus. Jis suteikia  pirčiai išskirtinumą, jo energija jaučiama visoje pirtyje. Pirtininkas turi mokėti panaudoti augalus ir  vaistažoles, išmanyti masažo paslaptis. O svarbiausia mokėti profesionaliai vanoti. Įvaldyti vanojimo paslaptis reikia labai daug laiko ir žinių. Teisingas vanojimas daugeliui palieka neišdildomą įspūdį ir iš esmės pakeičia neigiamą nusistatymą  pirties atžvilgiu. Juk ne paslaptis, kad daugelis neturi supratimo kaip teisingai reikia vanoti, kokia  vanta vanoti vyrą , moterį ar  vaiką . 

    Tam, kad pirtis netaptų priešu reikia žinoti ir kokie pavojai tyko šioje malonioje aplinkoje. Juk pirtis unikali vieta, kurioje viešpatauja ugnis, karštis, vanduo... Šalia esminių faktorių yra ir tokie paprasti, kaip šlapios grindys, karštas vanduo. Galima suklupti, paslysti ar kitaip užsigauti.  Jeigu žmogus turi dvejonių dėl savo sveikatos, privalu pasitarti su savo gydytoju ir atsižvelgiant į patarimus pasirinkti tik jam tinkamą pirties režimą. Juk kiekvienas žmogus gali pasirinkti į kokią pirtį jis nori vaikščioti. Koks bus temperatūros režimas, ką veiks pirtyje. Gal sveikatos būklė leidžia tiesiog pagulėti ant gultų prie saikingos temperatūros –  +40C ar +50C.  Tai pasakytina apie pirties mėgėjus turinčių problemų su kraujospūdžiu, sergantiems širdies ligomis. Savo praktikoje turėjau atvejį kai pirtyje lankėsi vyras su širdies stimuliatoriumi, žinodamas savo organizmo galimybes jis jautėsi puikiai ir buvo aktyvus dalyvis. Būtina atkreipti dėmesį, kad žmonėms su aukštu kraujospūdžiu reikia vengti kontrastinių procedūrų, kurių metu staigiai į šaltą vandenį panardinamas visas kūnas. Kaip alternatyvą galima naudoti saikingą atskirų kūno dalių apipylimą. Tokiais atvejai,  aš šaltu vandeniu apipilu tik rankas arba kojas. Tokios procedūros neturėtų sukelti didelės organizmo apkrovos . Taip pat rekomenduojama lankytis sausesnėje pirtyje ir būtinai atsigulti. Širdies ligomis sergantys žmonės turėtų saikingai vanotis vantomis. Negalima daryti staigių judesių, būtina atsisėsti neskubant, pasėdėti prieš nulipant nuo gultų, nusiplauti veidą vėsiu vandeniu.  Siūlyčiau didesnį dėmesį skirti teisingam pasiruošimui pirties procedūroms. Labai efektyvu prieš einant į garinę organizmą  po truputį pratinti prie karščio. Tai galima daryti labai įvairiai. Patys paprasčiausi būdai būtų tiesio apsipilti šiltu vandeniu, pasitrinti kempine.  Atliekant masažo judesius greičiau „pažadinsime“ organizmą, jis lengviau reaguos į staigų temperatūros pasikeitimą. Taip pat  galima tiesiog  palaikyti kojas inde su šiltu vandeniu. O kad tai būtų dar efektyviau, vandenį galima paruošti su vaistažolėmis, druska. Tokias procedūras rekomenduoju savo svečiams ir ypač žiemą, kai kojos būna pavargusios nuo šalčio ir kūnas labai sunkiai įšyla. 

    Taigi galima pasakyti, kad  kiekvienas galvojantis, kad jis yra visiškai sveikas ir pasitikintis savo jėgomis, bet rečiau besilankantis pirtyje žmogus, turėtų atsargiai įžengti į paslaptingą pirties pasaulį, nes niekas nežino, kaip reaguos organizmas į naujus išbandymus. Kiekvieną kartą organizmo reakcija  gali būti nenuspėjama. Todėl  galioja taisyklė atėjusi iš senų laikų – į garinę nepatariama eiti vienam. Tai galioja tiek sveikam ir stipriam tiek silpnesniam ir mažiau patyrusiam pirties gerbėjui. 

    Lietuvoje populiariausia tradicinė lietuviška pirtis. Tokias pirtis sau stato daugelis pirties mėgėjų.  Daugelis mūsų kraštiečių apsilankęs Turkijos ar Egipto kurortuose nelieka abejingi rytietiškos pirties kultūrai ir tradicijoms. Šaltais žiemos mėnesiais su malonumu lankosi ir Lietuvoje paplitusiose drėgnose pirtyse, kuriose temperatūra nedidelė, tačiau labai didelė drėgmė. Todėl  paskutiniu metu  tarp  mūsų pirties tradicinių procedūrų sėkmingais vietą randa ir egzotiškos, suderintos su mūsų tradicijomis rytietškos tradicijos. Tai  muilo masažas ir prausimas, kūno  šveitimas su pirštine. Malonu pastebėti, kad mūsų pirtininkai išradingi ir muilo putas sugeba padaryti su kvapnia beržine vanta. Vanta tarnauja ir  kaip plaušinė . Tai suteikia išskirtinius pojūčius ir padaro tokią procedūrą unikalią ir išskirtinę. Suprantama, kad svarbu teisingai pasirinkti muilą ir jo naudoti minimaliai, o po visų procedūrų tiesiog būtina odą pamaitinti ir padengti medumi arba aliejumi. 

    Kalbėti apie pirties naudą yra labai  sudėtinga, nes kiekvienas į pirtį eina vedamas savų tikslų. Nuo senų laikų žmonės žinojo, kad pirtis puiki vieta pailsėti po savaitės darbų, kai kūnas būdavo pavargęs nuo didelio fizinio krūvio. Tai buvo ir bene vienintelė vieta kur buvo galima nusiprausti, sušildyti savo kūną.  Mūsų laikais pirtis  sėkmingai tampa vieta, kurioje galima išspręsti daugelį savo psichologinių, emocinių problemų. Juk šilta ir jauki patalpa, artimi draugai ar šeimos nariai leidžia žmogui atsipalaiduoti, užmiršti slegiančias problemas. Taigi sėkmingai sudaromos sąlygos leisti pailsėti mūsų nerviniais sistemai. Geriausios  procedūros padedančios nervų sitemai pailsėti susijusios su kontrastiniu poveikiu. Stresas, kuris sukeliamas apipilant žmogų šaltu vandeniu padeda pašalinti nervinę įtampą. Svarbu atsiminti, kad kontrastines procedūras reikia taikyti labai atsargiai, pradedant nuo mažų apipylimų šaltu vandeniu, kad patirktinti kaip į tokią terapiją reaguoja mūsų organizmas. Sveikiems žmonėms kontrastinės procedūros labai rekomenduotinos, jos teigiamai veikia širdies-kraujagyslių, nervų  sistemą, o galiausiai ir visą mūsų organizmą – odą, raumenis. Suprantama, kad taip grūdinamas mūsų organizmas, o atskirais atvejais ir puikiai tonizuoja.

    Nervų sistemos atsatymui labai padeda masažas. Pats paprasčiausias ir labiausiai prieinamas, nes nereikalauja specialių sąlygų,  yra pėdų masažas. Juk pėdose yra gausybė aktyvių taškų, kurių stimuliavimas suteikia didžiulį pasitenkinimą. Suprantama puiku, jeigu galima pasimėgauti viso kūno masažu. Pirtyje masažas labai veiksmingas, kūnas būna puikiai įšilęs, raumenys atsipalaidavę, o oda tiesiog minkšta.  Daug dėmesio pirtyje skiriame mūsų odai, juk tai didžiausias mūsų kūno organas. Lankantis pirtyje mes intensyviai prakaituojame, su prakaitu pasišalina šlakai, nešvarumai. Kontrastinės procedūros suaktyvina poodinio sluoksnio medžiagų apykaitą. Daugelis procedūrų skiriamos odai.  Darome įvairų viršutinio sluoksnio šveitimą-pilingą su natūraliomis medžiagomis: maltais kaštonais, gilėmis, kavos tirščiais, kruopomis, druska. Įpatingai efektyvus odos  pilingas su medaus ir trintų spanguolių tyrele.  Oda būna tiesiog aksominė. Taigi sąrašas neturi pabaigos... Gerai nuvalius odą reikia ją ir tinkamai pamaitinti, o tam tinka įvairios kaukės, kurias pasigaminame tiesiog pirtyje. Tam vėlgi naudojame po ranka esančias medžiagas: molį, šokoladą,kruopas, mieles, vaisius ir uogas, vaistažoles... Šiuo metu šių receptų labai lengva susirasti interneto platybėse. Kad kai kurių kaukių poveikis būtų geresnis galima daryti viso kūno arba atskirų dalių įvyniojimus. Tai viena iš efektyviausių priemonių kovai su celiulitu. Aišku būtina paminėti, kad tokias procedūras reikėtų atlikti sistemingai bent vieną kartą savaitėje.

    Taip pat negalima užmiršti, kad po oda turime raumenis, kaulus, sąnarius... Visi šie organai vienaip ar kitaip sulaukia tinkamo dėmesio, juk ne veltui sakoma „šiluma kaulų nelaužo“ . Kas gali būti maloniau už profesionalų vanojimą su kvapniomis ir švelniomis vantomis. Juk tai puiki masažo procedūra, o su įšildytomis vantomis lengvai įšildome visus raumenis, kaulus ir sąnarius. Karšti kompresai, prispaudimai suteikia nepakartojamą palaimą šią procedūrą pasirinkusiems žmonėms....  Kur dar galima taip lengvai įkaitinti mūsų didžiuosius sąnarius jeigu ne pirtyje.  Kas taip lengvai nuima sanarių ir raumenų skausmus. Tai daro pirtis ir joje atliekamos procedūros.

   Jeigu jau  kalbame apie mūsų kūną reikia neužmiršti ir apie energetinį pirties poveikį. Pirmiausia šis poveikis pasireiškia per pirtyje naudojamus augalus. Juk tai išskirtinė vieta, kurioje naudojamos tik natūralios medžiagos: žolės, vaistažolės. Vantos ruošiamos iš rinktinių augalų, augančių švarioje aplinkoje ir turinčių daug teigiamos energijos, kurią pirtyje mes niekieno netrukdomi pasisaviname per odą, per uoslę. Nesuklysime jeigu energetinį poveikį palyginsime su psichologiniu poveikiu. Tai labai svarbus pirties poveikio aspektas nes pirtyje žmonės, būdami beveik nuogi, atsipalaiduoja, tampa mažiau suvaržyti aplinkos ir užimamos padėties visuomenėje. Juk vienas pirties principas deklaruoja, kad „Pirtyje visi lygūs“. Taigi čia niekam nepadarys įspūdžio jūsų užimamos pareigos, etiketės ant jūsų drabužių.   Šiluma, kvapai, drėgmė žmogui leidžia atsipalaiduoti ir pirties poveikis tampa antistresinis, dingsta psichologinės įtampos.  Prie šių faktorių prisideda aromaterapijos poveikis. Kvapų galia yra didžiulė leidžianti tiek suaktyvinti tiek slopinti mūsų sąmonę. Pirtyje gausybė įvairių kvapų ir jų  išskirtinumas yra tame, kad jie yra natūralūs. Galima naudoti įvairius eterinius aliejus, o galima tiesiog mėgautis kvapais, kuriuos skleidžia  naudojamos vantos, specialiai tam paruoštos žolių kompozicijos. Nepakartojamas kvapas mus pasiekia kai į pirtį atsinešame šaldytas vantas. Kas gali būti malonesnio už žalios, tarsi ką tik surištos vantos skleidžiamą kvapą viduržiemį.?  Tarsi į žalią pievą ar mišką patenktum...ir nuotaika tampa puiki. Užmiršti, kad už lango tamsa, sniego pusnys ir saulės spindulių dar reikės laukti tikrai ilgai..... 

   Kelionės po svečias šalis atneša ir daugiau  naujovių.  Paskutiniu metu jau nieko nestebina į pirtį einantys žmonės be maudymosi kostiumėlių, glaudžių. Su vis labiau plintančiomis nudizmo idėjomis, daugėja ir žmonių, kurie ir į pirtis eina nuogi.  Tie kas pajuto malonumą mėgautis pirties procedūromis nuogu kūnu, nevaržomu drabužių jau nebegali į pirtį ateiti su sintetiniais rūbais.  Daugelis procedūrų, atliekamų  pirtyje, efektyviai gali  būti  atliktos tik  ant nuogo kūno. Būtų sudėtinga kalbėti apie kokybišką vanojimą kai odą dengia sintetiniai audiniai. Juk vantos lapai turi liesti mūsų odą. Tas pats pasakytina ir apie įvairių rūšių odos pilingą . Tiems kas varžosi apsinuoginti, nebūtina nuogam vaikščioti po pirties patalpas,  galima tiesiog prisidengti paklode ar specialiu pirties rankšluosčiu.  O jeigu į pirtį eini su artimais draugais, kuriais gali pasitikėti, tokių problemų tiesiog nelieka. Juk visada galima pasirinkti tinkamą kompaniją ir mėgautis pirties malonumais taip kaip tau labiausiai patinka.   

    Keistai atrodo skaityti  mūsų kraštiečių pristatomos  pirtys – „rusiška pirtis“ ... Juk jų pirtis stovi Lietuvoje, gražioje ežero pakrantėje arba vaizdingoje pamiškėje. Tai kodėl staiga ji tampa „rusiška“?  Juk neteko girdėti, kad pamaskvėje kas nors savo pirtį pristatytų kaip „suomiška“ ar „lietuviška“ pirtis.  Juk didelio, esminio skirtumo tarp taip vadinamų lietuviškų ir rusiškų pirčių nėra. Konstrukcija panaši, procedūros atliekamos pirtyse irgi panašios . Juk pirties kilmė viena, taigi ir principai tokie pat. Ir lietuviškoje ir rusiškoje pirtyje, sėkmingai naudojamos vantos, įvairios žolės ir vaistažolės, medus.  Labai panašus ir temperatūros, drėgmės režimas, kuris būtinas norint kokybiškai vanoti. Todėl asmeniškai tokį  neteisingą pirčių skirstymą laikau ne kuo kitu, o elementarių žinių apie pirtį, jos istoriją neturėjimą. Dažnai tenka girdėti, kad „rusiška“ pirtis daugeliui asocijuojasi su triukšmingais vakarėliais, besaikiu alkoholio vartojimu. Deja mano patirtis leidžia teigti, kad šios žmogiškosios ydos būdingos ir mūsų kraštiečiams, kuriems pirtis tiesiog vieta, kurioje galiam gerai paūžti, „atsipalaiduoti“ nuo darbų ir degtinės pagalba nuimti tą įtampą... Tačiau, kodėl tai siejame su pirtimi? Juk pirtis nekalta, kad šiuo verslu užsiimantys verslininkai stato didžiausius statinius, juos pavadina „pirtimi“, o visą dėmesį skiria įrengti banketinėms salėms, poilsio kambariams kuriuose ilsisi  pavargę svečiai. Bet pirties procedūroms tokios pirtys būna nepritaikytos. 

    Vaikystėje kiekvieną savaitgaį lankydavausi kaimo pirtyje, kurioje stovėjo didžiulė, periodinio kūrenimo krosnis. Garas būdavo stiprus ir kvapnus, nes galėjome mėgautis kvapniomis beržinėmis vantomis. Tuo metu nebuvo kam paaiškinti ką ir kaip reikia teisingai daryti, neturėjome savo pirtininkų.... Kadangi pirtis ir pirties tradicijos lietuvoje buvo primirštos, kai tik atsirado galimybės  pradėjau domėtis kur būtų galima gauti daugiau informacijos, susipažinti su pirtininko darbo subtilybėmis. Juk vienas dalykas yra tiesiog vaikščioti į pirtį ir visai kas kita dirbti pirtininku,  sugebėti pasakoti žmonėms apie pirties paslaptis, atskleisti pamirštas tradicijas.  Lietuvoje yra daug žmonių išmanančių pirties subtilybes, tačiau ne visi gali jomis pasidalinti. Pirtininkas turi sugebėti teisingai atlikti procedūras, jas pristatyti  savo svečiams, paaiškinti kokiu tikslu jas atlieka. Informacijos apie pirtį, tradicijas galima rasti internete. Tačiau išlieka pagrindinė problema – kuri informacija yra teisinga, patikrinta praktikoje.  Štai, kad ir atrodo toks paprastas dabas – kaip teisingai paruošti vantas prieš pirtį. Vienareikšmio atsakymo nerasite niekur, jis ateina su praktika, nuolatiniu darbu pirtyje. Taigi gausybė nerastų atsakymų  privertė pradėti sistemingas pirties ir pirtininkystės studijas.  Daugelį profesionalaus pirtininko žinių įgijau mokydamasis Lietuviškos Pirties Akademijoje (LPA).  Priklausau LPA Pirtininkų Gildijai, esu šios Gildijos Tarybos narys. Ši  Gildija vienija profesionalius pirtininkus, kurie siekia tobulėti ir išlaikyti aukštą savo žinių ir gebėjimų lygį.  Daugelis šios Gildijos pirtininkų yra ir Lietuviškos pirties bičiulių organizacijos nariai. Ši organizacija kiekvienais metais organizuoja „Pirties dieną“, sėkmingai dirba lietuviškos pirties tradicijų skleidime. Tai puiki vieta pasidalinti savo patirtimi, gauti daug naudingos informacijos apie pirtį, tradicijas. 

 
 
 
 
Parašykite
Paskambinkite
Apie