Tebūnie TAIP !
 

Įvertinta Žvali pirtis.

Foto žiūrėkite paspaudę šią nuorodą:

2012 m. rugsėjo 7 d. įvertinta Renato Žvaliausko pirtis Miklusėnų kaime, Alytaus raj..

Lietuviškos pirties bičiulių draugijos projekto „Gera pirtis“ vertinimo komisija 2012 m. rugsėjo 7 d. įvertino privačią Renato Žvaliausko (tel. 8 600 65384) pirtį Miklusėnų kaime, Alytaus raj. Šiai pirčiai komisijos nariai Arvydas Ežerskis, Gediminas Kapočius ir Egidijus Žukauskas skyrė 76 taškus iš 120 galimų ir šeimininkui įteikė ženklą „Gera pirtis 2012“

Pirmiausia noriu patvirtinti, kaip Gediminas pastebėjo – turime dar vieną pirties “ligonį”. Užklaustas, kas paskatino susidomėti pirtimi, Renatas prisipažino, kad įrengti savo sodybos kieme gerą pirtelę padėjo susitikimai su pirties bičiuliais Druskininkų vandens parke, „Pirties dienoje“ Rumšiškėse. Vidinis jausmas, kad reikia pirties, vis didėjo, tad prieš 3 metus Renatas ėmė remontuoti mūrinį pastatuką. Nors gyvenamojo namo stogo dangos darbams užbaigti vis nelieka laiko, bet originali pirtelė jau puikiai tarnauja.“Dabar naudoju savo šeimynai prausti, širdžiai nuraminti. Kartais ir draugų pasikviečiu, bet juos dar “auklėju”, kad nebūčiau tik vienas vanotojas”, – juokauja Renatas.

Pirties vertinimas

Tik išlipusius iš automobilio mus pasitinka plačiai besišypsantis Renatas. Apeiname sodybą, apžiūrime pavėsinę, originalias užgavėnių kaukes, kurias išdrožė šeimininkas. Dabar svarbiausias kelionės tikslas – pirties pastatas. Iš pirmo žvilgsnio sunku būtų pasakyti, kad tai pirtis, nes perdarytas tik vidus. Bet, kad čia pirtis išduoda lauko baseinukas, krėslai, suoliukas, aklina medinė tvora nuo kaimynų akių ir, žinoma, vantos. Jas Renatas riša, džiovina savo reikmėms ir pakuoja pardavimui. Vantos išties su meile surištos, įvairių augalų. Net gluosnio šakelių vantų yra ir jos nuostabiai kvepia. Per sezoną suriša apie tūkstantį vantų.

Einame į pirties vidų. Mažo priepirčio kairėje, prie pat lauko durų, įrengtas dušas su ant grindų sudėliotais lauko akmenukais. „Masažui”, – šypsosi Renatas. Šalia dušo – niša sienoje su langeliu, kabyklos rankšluosčiams ir pirties kepurėms pasikabinti. Tiesiai – garinė. Pirties krosnis metalinė, savo gamybos, apdėta akmenimis, įleistas metalinis vamzdis karštam vandeniui ruošti. Pakura iš koridoriaus pusės. Iš pradžių nustebina, kad ji nedidelė, bet vėliau bandant garo kokybę, ji pateisino save. Tiesa, malkas ji ryte ryja, kai reikia akmenis karštus išlaikyti. “Ateityje keisiu krosnį, statysiu ugnis per akmenis”, – sako šeimininkas.

Apžiūrime plautus: jie dviejų lygių, yra nuimama lenta palipti. Garinėje grindyse įrengta vandens nuotekų sistema, jos išklotos keraminėmis plytelėmis ir yra medinės grotelės. Sienos iškaltos vertikaliomis juodalksnio dailylentėmis, tiesa, galbūt tinkamesnės būtų horizontalios. Dabar blogai išdžiovinus pirtį, gali įsiveisti pelėsis vertikaliuose tarpuose, ypač prie grindų.

Pirtis iškūrenta, tad metas išbandyti…  Einame į poilsio patalpą. Ji apdailinta natūraliomis nendrėmis, mediena, sienos apkabinėtos originaliomis kaukėmis ir vantomis. Čia, be stalo šešiems žmonėms ir patogaus (plataus) suolo, ant kurio galima ir prigulti, yra pulo stalas, muzikos centras. Netikėtai nustebina Renato žmonelė, vertinimo komisiją pasitikdama su dzūkišku kugeliu. Pasidžiaugę svetingumu ir šiek tiek užkandę, einame bandyti pirties.

Šeimininkas garinėje vandenį, kuriame išmirkė vantas, praskiedžia karštu vandeniu ir pasiūlo sušildyti pėdas sėdint ant plautų. Gera pradžia. Trumpas pirmojo garo ritualas ir šiluma priverčia nusilenkti garbingos komisijos vyrus J. Garas sukasi ratu ir lėto, tai pranašumas, nes vanotoją garo porcija pasiekia vėliau nei gulintijį. Garas neturi metalo prieskonio, bet tam ir reikalingi labai karšti akmenys (čia jau prasideda krosnies ekonomiškumo vertinimas). Išbandę dušą ir druskų procedūrą, einame vanotis. Norisi pabrėžti svarbia detalę. Sienoje, virš plautų, yra reguliuojama anga skirta gulinčiajam. Ji pasiteisino šimtu procentu. Vanojamo žmogaus galva nekaista, o kūnas gali mėgautis ir karštesnio garo bangomis. Pagyrimas Renatui.

Atsivanoję, ir prisikalbėję su šeimininku apie pirtį, imamės protokolų.

 Pagrindinės pastabos, patarimai:

  1. Reikėtų praplatinti viršutinį plautą.
  2. Kaminą ties žmogaus pečias reikėtų aptaisyti šilumą izoliuojančia medžiaga.
  3. Lauko poilsio zonoje norėtusi daugiau augalijos ir išbaigtumo.
  4. Siūlome praplatinti garinę – yra nereikalingos vietos priepirtyje.

Vertinimo komisiją sužavėjo pirties paprastumas ir originalumas.

Spaudžiame dešinę Renatui ir įteikiame ženklą „Gera pirtis 2012“. Šaunuolis. Iki susitikimo bičiuliškose pirtyse.

 
 
 
 
Parašykite
Paskambinkite
Apie