„Pirties diena 2018“ duos garo Ukmergėje
Per Lietuvą keliaujanti edukacinė šventė „Pirties diena“ šiemet pirmą kartą svečiuosis Ukmergėje. Birželio 16-ąją, šeštadienį, miesto paplūdimyje prie Šventosios upės kūrensis keturiolika pirčių, ukmergiškius ir jų svečius į sveiko garo procedūras kvies iš visos Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos suvažiavę patyrę pirtininkai. Tokį prausėjų desantą organizuoja Ukmergės savivaldybė ir jau devintą respublikinę šventę „Pirties diena“ rengianti Lietuviškos pirties bičiulių draugija. Šventės atmosferą kaitins ir rajono saviveiklininkai: vantų sutartinėms pirtyse nuo scenos pritars folkloro ansambliai, kapelos ir instrumentininkų kolektyvai.
„Šimtavietės“ programos – it maži spektakliai
„Pirties dieną“ sunku įsivaizduoti be „Šimtaviete“ vadinamos pirties, kuri sumontuojama tik kartą per metus ir tampa didžiausiu šventės traukos objektu.
Šiai pirčiai renginio išvakarėse Lietuviškos pirties bičiulių draugijos entuzistai rankomis sukraus 8 tonų akmenų krūsnį, naktį ją kūrens, o ryte uždengs milžiniška palapine. Šiemet „Šimtavietėje“ numatytos net šešios skirtingos, mažiems spektakliams prilygstančios nemokamos sveiko garo programos. Šioje pirtyje lankytojai galės įvertinti skirtingų šalies regionų pirtininkų sugebėjimus. Į programą „Laumių šėlsmas“ bus kviečiamos tik moterys, o į programą „Švarios rankos – švarus kūnas“ – Ukmergės miesto tarybos nariai ir jų svečiai. „Šimtavietėje“ taip pat numatyta švelnaus garo programa šeimoms su vaikais
Programų ir procedūrų įvairove susirinkusius stebins ir aikštelėje prie Šventosios paplūdimio išrikiuotos mobiliosios pirtys. Jų lankytojus pirtininkai ne tik pamalonins geru garu, bet ir pamokys geros pirties principų, sveikatinamųjų procedūrų, dvasingų ritualų. Renginio svečiai galės palyginti lietuviškos, latviškos ir baltarusiškos pirties subtilybes, paįvairintas sumaniomis autorinėmis improvizacijomis. Lankytojų laukia skirtingų medžio vantų prisilietimai, grožio ir atpalaiduojamosios procedūros, lydimos įvairių natūralių aromatų ir netikėtų garsų. Šiais metais Pirties dienoje turėsime ir turkišką pirtį, kurią specialiai šiai dienai pagamins UAB "Akmeninė ugnis" meistrai.
„Pirties diena 2018“ turėtų patraukti ir tuos, kas domisi pirčių statyba, įranga ir technologijomis. Renginyje bus galima gauti patarimų ir išvysti, kaip jie įgyvendinti praktiškai, mat kai kurias į renginį atkeliausiančias mobiliąsias pirtis pirtininkai suprojektavo, sukonstravo ir įsirengė patys.
Blaiviai ir tvariai
„Pirties diena“ Lietuvoje garsėja ne tik programomis ir pirčių procedūromis, bet ir tuo, kas vyksta greta. Ištikimiausi renginio lankytojai žino, kad čia taip pat bus galima pasimėgauti įvairių rūšių masažu, po pirties veidą ir visą kūną atgaivinti natūraliomis kaukėmis, kurių sudėtinės dalys dažniausiai būna skirtos gomuriui palepinti.
Nuo 2009 m. Lietuvoje organizuojamose šventėse „Pirties diena“ niekuomet nebuvo prekiaujama svaigiaisiais gėrimais, užtat lankytojai visuomet vaišinti ypatingais pirties kokteiliais ir čia pat verdama kvapnia, sveikatinga žolelių arbata. Ji šiemet bus pilstoma į daugkartinius puodelius su renginio organizatorių logotipais. Tokį puodelį bus galima gauti už simbolinį piniginį užstatą. Šventės pabaigoje puodelį bus galima grąžinti ir užstatą atgauti arba pasilikti indą atminimui. Lankytojai į renginį raginami atsinešti savus daugkartinius puodelius. Taip šventės rengėjai siekia mažinti aplinkos teršimą.
Apie būtinybę saugoti aplinką, sugyventi su gamta bylos ir naujausia pirties drabužių kūrėjos Mildos Kregždės kolekcija „Žydinti giria“. Ji šventės scenoje bus demonstruojama iškart po renginio atidarymo. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtą kolekciją sudaro gamtos vaizdais ir šūkiais, skatinančiais didžiuotis savo šalimi, išmargintos lininės skraistės, įvairių modelių pirties chalatai, moteriškos suknelės ir vyriškos apjuostės.
Po demonstracijos šių apdarų bus galima čia pat įsigyti. Įvairiais pirčiai skirtais reikmenimis bus prekiaujama ir šventėje šurmuliuosiančioje mugėje.