Lietuviškos pirties bičiulių draugija
                                                           Pirtyje tiesa !

Pas Juozą Šarkų pirtyje - Grūtas 2010-08-28

Sveiki, bičiuliai!
 
Paskutinį 2010 m. vasaros šeštadienį aplankėme Juozo Šarkaus privačią pirtį Grūto km, prie Druskininkų.

   Juozas Šarkus – vyriausias ir turbūt gerbiamiausias draugijos tikrasis narys, jos vienas iš steigėjų ir aktyvus bičiulis.  
Sodybos šeimininkas pasitiko mus su savo kepta duona, arbata ir šviežiu medumi. Draugiški apkabinimai ir dar nespėjus apsižiūrėti puikios sodybos – kviečiami į pirtį. Juozas pasiunčia tradicinį pirties samtį susirinkusiems bičiuliams. Pirmas garas kaitrus, lengvas. Garinėje daug šviežaus oro. Pirtį Juozas pastatė viską smulkiai apgalvojęs. Ir krosnis gero garo – ugnis per akmenis, ir vandens šildymas gerai išspręstas. Garinėje vienu metu galima du gulinčiuosius išvanoti. "Krosnyje sukroviau apie toną akmenų,- sako šeimininkas. Ant krosnies uždėjau nerūdijančio plieno katilą karštam vandeniui ruošti. Jis guli ant ketinės plokštės." Originaliai sukurtas ir poilsio kambarys. Viskas iš medžio, natūralių medžiagų, su meile sutverta.Taip jauku ir miela širdžiai.
 
Po pirmo garo – einame atsivėsinti. O į pirtį šauni bičiulių kompanija su vaišėmis suvažiavo: Romualdas R. atvežė savo ūkio medaus, Giedrė Š. atsivežė muilo su eteriais, Viktoras K. su Sauliumi S. po didžiulį melioną užkandai, Ramunė iškepė slyvų pyragą, Saulius T. priruošė panemunių vantų, o aš – šviežių obuolių sulčių.
 
Antru užėjimu išbandėme originalią druskos procedūrą. Išradingasis Romas susmulkino avietės žalius lapus ir sumaišė su druska, pakaitino ir gavosi kvapni aviečių košelė. Keista, kad kvepia kaip uogienė, bet sūri 
Po druskos – vanojimas vantomis. Čia reikalų imasi Viktoras – mūsų draugijos komendantas.Dėmesio! Išbandytas ir užpatentuojamas naujas vanojimo būdas, pagal Viktorą! Esmė paprasta – vieno vanojamojo yra trys pėrikai. Vienas sušildo ir paruošia nugarą, kitas – priekį, trečias – "Lietuviškai" užbaigia vėl nugarą. Ir pėrikai nepersikaitina ir gulintysis gauna pakankamai. Atsiliepimai po šio vanojimo buvo puikūs. Tikras bičiuliškas vanojimas  Reiks dvaro pirtyje išbandyti, kai daugiau žmonių suvažiuoja.
 
Po pirties Juozas visus pavaišino dzūkiškom voveraitėmis su karštomis bulvėmis, pasikalbėjom apie einamuosius reikalus prieš susirinkimą.
Atsisveikiname su skubančiais namo ir einam gulti į senovinį svirnelį su sukabintomis kvapniomis vantomis.
Saldžiausią ryto miegą pasaulyje po pirties sutrukdo kaimynų gaidys. Kaime niekas nemiega ilgai 
 
Dėkui Juozui už puikų priėmimą ir pirtį!
Į tokią pirtį norisi sugrįžti dar ir dar.  

Egidijus Žukauskas