Tebūnie TAIP !
 

„Pirties diena 2016“ Anykščiuose atlaikė išbandymą lietumi

Ramunė Žukauskienė

Šlapi, bet laimingi – tokie po birželio 11 d. Anykščiuose pirmą kartą surengto pramoginio–pažintinio renginio „Pirties diena 2016“ namo skirstėsi miestelėnai ir šventės svečiai. Dar renginio išvakarėse pradėjęs merkti ir iki pat pavakarių „Pirties dieną“ prausęs lietus nenuplovė organizatorių – Lietuviškos pirties bičiulių draugijos narių – entuziazmo. Netikėtai atšalęs oras ir lietus tik pastiprino iš visos Lietuvos į šventę suvažiavusių gero garo mėgėjų noro pasimėgauti šiluma: visos penkiolika specialiai šventei Šventosios upės pakrantėje, pačiame miesto centre, išrikiuotų pirčių buvo perpildytos.

Oro kaprizai pakoregavo tik šventės planus įvairias veiklas išdėstyti kuo didesnėje teritorijoje tarp Anykščių kempingo „Po žvaigždėm“ ir Dainuvos slėnio. Tad beveik visa renginio programa buvo sutelkta ties miesto Sveikatingumo taku ir greta jo, upės pakrantėje, išdygusiu pirčių miesteliu.

Didžiausio ažiotažo sulaukė šimtavietė pirtis–palapinė, kurioje kūrenosi net iš 9 tonų akmenų renginio išvakarėse sukrauta krūsnis. Pasimėgauti karališku garu buvo galima meistro iš Žemaitijos Judrėnų miestelio Antano Poškos pastatytoje pirtyje–jurtoje. Lankytojai nuolat buriavosi ir prie kupolinių svečių iš Latvijos pirčių bei įvairių pavidalų mobiliųjų pirtelių ant ratų. Šventėje būta ir pirties, į kurią garo entuziastai buvo plukdomi plaustu. Anykštėnų „Gaisrininkų“ pramintoje salelėje gamtos pirtį indėnišku principu įrengė ir kūreno komanda „Pabusk.lt“.

Didžiausiose šventės pirtyse kas valandą vyko skirtingos teminės programos, kurias vedė patyrę Lietuvos ir Latvijos pirtininkai. Pirtyse nugaras lankytojams maigė masažuotojai, čia pat įkaitę pirčiuolių veidai buvo gaivinami braškių ir bananų kaukėmis. Nusiprausti visi brido į Šventosios vilnis. „Kažin ar kada nors tiek daug vienu metu besimaudančiųjų čia būta?“, - svarstė ne vienas anykštėnas. Ištroškusiems buvo siūloma atsigaivinti pasukų kokteiliu, sušalusiems – arbatininko Ramūno Daugelavičiaus arbatomis su šeivamedžių, vingiorykščių žiedais ir kitomis vaistažolėmis.

Dvasingiems pirčių ritualams ir sveikatinamosioms procedūroms antrino paskaitos, kūrybinės dirbtuvės bei pamokėlės pirties tema. Skėčiais ir lietskraistėmis nuo lietaus prisidengę lankytojai dėmesingai klausėsi patarimų, kaip tinkamai susiręsti ir įsirengti pirtį, kokius augalus ir kaip joje naudoti, kokius pirties gėrimus ruošti, kaip pirtyje vanoti ir masažuoti.

Sveikos pirties kultūros sklaida renginys neapsiribojo. Su šūkiu „Gyvenk sveikas!“ organizuotos ir Pasaulinei sveikatingumo dienai paminėti skirtos „Pirties dienos 2016“ lankytojus mankštino ir patarimais sveikatai puoselėti dalijosi Anykščių kūno kultūros ir sporto centro treneriai, rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro komanda, nevyriausybinės organizacijos. Subjuręs oras nesutrukdė organizuoti ir „drakonų valčių“ irklavimo varžybų. O akis ir sielą buvo galima pakylėti unikaliose iniciatyvose. Greta kempingo stovinčioje egzotiškoje indėniškoje palapinėje tipyje  pasipuošti dailiomis suknelėmis bei sijonais ir sublizgėti moteriškumu kvietė programa „Moterų suktinio   puota“. Vakarop palapinę užliejo magiški muzikos garsai. Lankytojams teko apsispręsti: pasinerti į meditaciją klausantis ritmingų Žemaitijos šamanu neretai pavadinamo Žvėrinčiaus šeimininko Petro Dabrišiaus būgno ir garso terapijos praktiko iš Vilniaus Raimundo Binkausko gongo dūžių ar pamiklinti kojas šokių aikštelėje. Šventės pabaigai numatytiems energingiems naktišokiams vadovavo kapela iš Vilniaus „Ratilai“.

Nuostabia gamta ir kultūriniu palikimu garsėjančiuose Anykščiuose  Lietuviškos pirties bičiulių draugijos organizuota, rajono savivaldybės paremta šventė „Pirties diena“ vyko pirmą kartą. Draugija „Pirties dieną“ penkerius metus rengė Lietuvių liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse, o pernai nuspręsta šventę kasmet organizuoti vis kitame Lietuvos krašte. 2015 m. Lietuviškos pirties tradicijas ir sveikos pirties procedūras populiarinantis renginys vyko Elektrėnuose. Kitąmet norą kviesti šventę į svečius jau yra pareiškusios kelios šalies savivaldybės.

Apie šventę rašė:

http://valstietis.tv3.lt/naujienos/sodyba/gero-garo-fiesta-anyksciuose/

  Na o dabar prisiminkim kas dėjosi tokioje gražioje šventėje.

Iš vakaro:

Didžioji palapinė:

Ir lietus mums nebaisus:

 
 
 
 
Parašykite
Paskambinkite
Apie