Tebūnie TAIP !
 

Braukimas su beržine vanta (Paruošė LPBD narys Egidijus Žukauskas)

Daugelį metų savo kailiu išbandėme įvairiausias pirties procedūras, kurios įvairiai galime ir vadinti - tradicinės ir netradicinės. Daugelis puikiai buria, beria druską, peria vantomis, tarškina vytelėmis, plaką muilo putą ir t.t. Tai jau mums žinoma, nuolatos tobulinamės, mokome naujokus... 

Visgi supratau, kad yra dar ko pasimokyti be šių procedūrų. Tai kūno braukymas su beržine vanta. Liaudiški masažai, kaip ir kitos liaudies medicinos šakos, lieka *vertingu kultūriniu palikimu*. 

 Reikalas tas, kad męs vesdami pirtis žmonėms daugelis jau tradiciškai atliekame pirmo garo ritualą, druskų procedūrą, vanojimą ir tada jau kas kiek fantazijos turi (masažai, kaukės, pilingai, putos ir t.t.). Siūlau pasitarti ir į privalomą pirtinimosi procedūrų sąrašą įtraukti (po vanojimo procedūros) braukymą su beržine vanta. Kyla klausimas kodėl braukymas, juk vanojimo procedūros vyksta kūno ištrynimas vanta? Taip, bet ką rašo tyrinėtojai (tekstas apačioje) - braukymas  yra liaudiškos medicinos masažinis elementas. Reiškia, kad braukymas (skirtingai nuo masažo) gali būti atliekamas kiekvieno pirtininko. Aišku čia reikia masažo pagrindų, bet masažo mokslų su pažymėjimu tikrai nereikia. Žmonėms drąsiai galime teikti, kad tai tradicinė Lietuvoje nuo seno atliekama procedūra...

 

 Priemonės šiai procedūrai atlikti: 1. Turėti minkštą beržinę vantą. 2. Šilto vandens kibirą vantos merkimui braukiant ir šilto vandens kibirą kūno apiplovimui. 3. Medaus.

 Procedūra: 

1. Po vanojimo pertraukos žmogus guldomas šiltoje garinėje ant švaraus plauto. 

2. Kūnas masažuojamais judesiais visas ištrinamas medumi (čia galima diskutuoti, bet medus juk mūsų kraštų produktas ir jo savybės (kvapas, skonis, mikroelementai ir t.t.) nuo seno visiems žinomos). 

3. Beržinė vanta (skirtingai nuo kitų medžių vantų, pasižymi gardžia sutraukiančia rūgštele ir yra plačiąja prasme tradicinė vanta) merkiama į šiltą vandenį ir kūnas pradedamas plauti, braukyti tam tikra seka (matyt kiekvienas pirtininkas tai atliks vis tiek savaip, nors ir kiek seminarų bus išklausęs). Braukoma su keliais tikslais:  Nuprausti odą iki gurgždėjimo, išmaigyti kūną, kad nebūtų kietų vietų, suteikti žmogui švaros pojūtį ir malonumą. Tai kaip ir pirties savotiška pabaiga, galas, po kurio pradedama valyti garinė, tvarkytis ir džiovintis patalpą (aišku kaip kompanija sutaria iš anksto pirties vyksmą).

 4. Procedūra atliekama  su vertimu ir baigiamuoju kūno nupylimu šiltu vandeniu, pradžioj gulimoje padėtyje, vėliau pasodinant, pastatant žmogų. Aišku po šios procedūros ir galvą išsiplauti tarsi laikas. Tiek minčių. Kviečiu drauge pasimokyti  braukymo :)

Prašome užsukti dar kartą. Dėkojame už Jūsų susidomėjimą!

 
 
 
 
Parašykite
Paskambinkite
Apie