Tebūnie TAIP !
 

Keisčiausios pasaulio pirtys.

Parengė LPBD bičiulis Edmundas Pranculis

 

Jūs mėgstate pirtį ir manote, kad apie pirtis žinote beveik viską? Tačiau, ar jūs pėrėtės funikulieriuje ar tramvajaus vagone? Šiuolaikiniam žmogui neužtenka vantos, plautų ir kubilo, jiems paduok ko  nors neįprasto. Ir paduoda – pačiose keisčiausiose pasaulio pirtyse. Jas ir aplankysime.

1.     Ekstremali pirtis-sauna gondoloje, pakibusioje virš slidinėjimo trasų slidinėjimo kurorte Yllas, esančiame netoli Ylläsjärvi kaimelio Laplandijoje. Jus manote, kad keltuvas reikalingas greitam slidinėtojų pristatymui ant kalno. Tačiausuomiai nusprendė kitaip: kylant į viršų laiką praleisti su nauda. Kol keltuvas kila ir leidžiasi, keleiviai mėgaujasi visais tikros garinės malonumais. „Skraidanti pirtis“ skirta 4 žmonių kompanijai. Ekstremizmo vinis šios „kultūrinės programos“ – nerti į  sniegą kalno viršūnėje. Saunoje-gondoloje tamsinti langai, taigi galėsite mėgautis apylinkių grožybėmis, tačiau išorės smalsuoliai jūsų nematys.

2.     Pirtis-tramvajus Milane (Italija). Kol estai dalyvauja pirčių maratone ir bėgioja po miestą, ieškodami pagal žemėlapį pirtis, italai siūlo turistams netokį skubrų variantą – pirtį tramvajaus vagone. Visuomeninio transporto kompanija „QCTermemilano” bando įrodyti, kad visuomeninis transportas nebūtinai yra streso šaltinis. Jie įsitikinę,kad tramvajuje galima atsipalaiduoti, pasvajoti ir pailsėti. Ši keista pirtis vienu metu talpina iki 10 žmonių. Po standartinių procedūrų, poilsiautojai galite atsigauti žiūrėdami televizorių, per kurį ištįsai rodo Milano visuomeninio transporto istoriją.

3.     Pirtis skirta ne visiems mėgstantiems garą. Ji randasi Budapešte Gellert kalno papėdėje ištaigingame viešbutyje, pastatytame XX a. Pradžioje. Tačiau vis spa-procedūrų megėjai šią vietą žino Gellerto pirčių dėka. Marmuro kolonos,monumentalios arkos, nuostabaus grožio vitražai, nuostabi mozaika garinėse ir baseinuose... Čia sukurta tikrai žavinga atmosfera. Poilsiautojai gali aplankyti tris lygius. Pačios įdomybės jūsų laukia apatiniame: hamamas, pirtis ir trys maudyklės. Kiekvienoje iš jų skirtingos vandens temperatūros: šaltas, šiltas ir karštas. Pirties procedūras papildo masažai ir purvo vonios. Antrame lygyje yra baseinas, stogas virš jo atsiveria. Baseinas apsuptas  dviejų pakopų kolonomis su galerijomis. Kieme dar vienas baseinas su dirbtinėmis bangomis ir akmeninių terasų kaskadomis.

4.     Pirtis medituotojams Tokijuje (Japonija). Daug kas tekančios saulės šalyje europiečiams atrodo keista ir neįprasta, tame tarpe ir viešoji pirtis sento. Sterili švara, ramybė, jokios skubos kartu su  nuoseklia visų procedūrų seka – pagrindiniai japoniškos pirties bruožai. Viena populiariausia sento pirtis - Daikoku Yu Tokijuje. Ji savo duris atvėrė 1927 metais. 90-aisiais pastato viduje vyko rekonstrukcija, tačiau išorė liko nepaliesta. Dabar mažai kas iš turistų budistų šventykloskontūruose atpažins visuomeninę pirtį. Visi be išimties lankytojai turi laikytis griežtų sento taisyklių, dėl ko pirties procedūros primena neskubrų ritualą. Pirma nusiimame batus, po rūbus. Vėliau kruopščiai nusiprausiama duše, sėdint ant mažutėlaitės taburetės, ir tik tada pasineriama į vieną iš vonių, kurioje pagaliau galima atsipalaiduoti. Beje vonia bendra: joje gali vienu metu gali būti keli besiilsintys. Daikoku Yu tokių vonių keletas, su karštu ir vėsiu vandeniu, su vandens masažu. Dar viena vonia yra kiemelyje, apsuptame japonų stiliaus nedideliu sodu. Į sento paprastai neįleidžia lankytojų su tatuiruotėmis, tačiau Daikoku Yu vonioje galite sutikti ir jakudza, kurių kūnai kaip meno galerijos. Įdomu tai, kad paskutiniu metu, stengdamiesi populiarinti sento turistų tarpe, savininkai su vietos valdžios pagalba pradėjo dalinti specialias instrukcijas-komiksus, kuriose aiškinama kaip nepažeisti sento bendrųjų taisyklių.

5.     Pirtis „tūso“ mėgėjams Berlyne (Vokietija). 2005 metais Berlyne atidaryta pirtis SPA „Liquidrom“ – įdeali vieta vakarėlių mėgėjams. Lankote pirtis, nardote baseine ar lankote masažo procedūras, jus visur lydi populiarūs didžėjai. Norintiemssiūlo aplankyti sauną, druskų olą, panoraminę pirtį, kurios viena sienų stiklinė. Laimingieji kiekvieną valandą gali gauti nemokamą masažo procedūrą. Jei pageidaujate intensyvios relaksacijos, galima užsakyti balio masažą su žolelių maišeliais ar tajų masažą su karštais akmenimis. Mėgstamiausia lankytojų vieta milžiniškas baseinas, kuriame vyksta improvizuotos diskotekos – muzika kartu su šviesos žaismu sukuria ypatingą atmosferą. Įdomu tai, kad jei panersite atrodys, kad muziką klausotės su ausinėmis. Be visa to išeiginėmis dienomis prie baseino organizuojami koncertai įvairiems skoniams: nuo klasikinės ir džiazo iki roko ir elektronikos. 

6.     Kosminė pirtis KS „MIR“. Kosminėje stotyje „MIR“ buvo sumontuota tikra sauna.  Speciali garinės konstrukcija buvo sukurta korporacijoje „Energija“, vadovaujant V.Komolovui. Kosmonautai buvo labai patenkinti, tik skundėsi vieninteliuminusu – alinančiu darbu po kiekvienos maudynės palaikant tvarką. Vėliau dėl didelio energijos ir vandens poreikio pirtį išmontavo. Dabar kosmonautai  tenkinasi sausu šampūnu ir drėgnomis servetėlėmis.

7.     Pirtis Giusti grote (Toskana,Italija). Šio unikalaus terminio šaltinio istorija prasidėjo 1848 metais, kai jį atsitiktinai atrado darbininkai Giusti grote. Šios vietos aplankymas nepamirštamas: nepakartojamų formų stalaktitai ir stalagmitai,sienųlabirintais judantys šešėliai ir absoliuti tyla.. Norint pasiekti šaltinį, kuris randasi 200 m gylyje, reikia pereiti tris zonas su labai simboliniais pavadinimais - "rojus", "skaistykla" ir "pragaras". Kuo arčiau “pragaro”, tuo didesnė temperatūra. Dėl didelės drėgmės ir natūralios ventiliacijos apsilankymas Giusti tampa ypač maloniu. Reklaminė brošiūra sako, kas vizito į Giusti grotą metu išsivaloma nuo toksinų, visiškai atstatoma fizinė ir psichologinė pusiausvyra. Dėl psichinės pusiausvyros ko gera nesutiks klaustrofobai, tačiau unikali gamtinė atmosfera  tikrai turi teigiamą poveikį organizmui.

8.     Skraidanti pirtis. Apie pirtis anta ratų, žino daugelis, tačiau ar girdėjote apie skraidančią pirtį? Čekų architektų studija „N3T“ Melniko mieste prie Elbės upės, virš neveikiančios užtvankos sumontavo pirtį, kuri iš tikrųjų sklando ore virš upės.

Pirtis pritvirtinta trosais prie neveikiančios užtvankos tilto atramų ir juda tarp jų. Ekstremalaus poilsio mėgėjai tikrai nepraleis progos, po karštų pirties procedūrų įšokti į Elbės vandenis.

9.        Pripučiama pirtis. Olandų dizaineris Harm Rensink sumąstė fantastinį projektą. Pripučiama pirtis „Urban Spa“, kaip ir galima suprasti iš pavadinimo, skirta miestelėnų poilsiui. Minimalistinė, portatyvi pirtis, kūrėjo žodžiais, padovanos

miestelėnams, pavargusiems nuo šurmulio ir triukšmo, dvasios ramybę ir sveikatą. Pusiau skaidri pirtis padaryta kokono formos. Joje yra rūbinė ir kiti būtini pirties atributai reikalingi patogiam poilsiui (kokie, nenurodomi). Pirtį galima sumontuoti ir naudoti tiek lauke, tiek  viduje.

 
 
 
 
Parašykite
Paskambinkite
Apie